• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yökdil Nedir?

Yökdil Nedir?

 

Eğitim dünyasında birçok sınav sistemi olurken onlardan biri de Yökdil’dir. Yökdil nedir? ne zaman kuruldu? Yökdil ne işe yarar? şeklindeki tüm soruların cevapları aşağıdadır.

 

Yökdil Nedir? Yüksek Öğretim Kurumu Yabancı Dil Sınavıdır. Yökdil Sınavı ilk defa 5 Mart 2017 tarihinde yapılmıştır. Ayrıca sınava ilişkin yoğun bir talebin gelmesinden sonra 9 Temmuz tarihinde de ikinci bir sınav yapılmıştır. ÖSYM tarafından hazırlanan sınav, ilkbahar ve sonbahar aylarında düzenlenmektedir. Dil seviyelerinin belirlenmesini sağlayan sınava girebilmek için bazı şartları taşımanız istenebilir. Yüksek Öğretim Kurumu tarafından yürürlüğe girmiş olan dil sınavıdır. Yüksek Öğretim ile ÖSYM tarafından ortaklaşa yapılmaktadır.

 

Yökdil Neden Önemli?

 

Yökdil sınavı ile yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim hakkı tanınmaktadır. Yökdil nedir, neden önemlidir diye sorgulayanlar için bu sınavın TUS, DUS ve aynı zamanda da doçent olmasına yardımcı olduğu belirtilmektedir. YÖKDİL ile yüksek bir puan alındığı zaman Üniversitelerde akademik yükseltmelerden yararlanılabilir. Gerektiğinde dil yeterliliği puanı olarak kullanma ayrıcalığı vardır. Bu nedenden dolayı YÖKDİL son derece önemli bir sınavdır. Yökdil sınavına girerek hem dil seviyesini ölçmek hem de akademik anlamda yükselme başarısına sahip olabilmektedir.

 

TUS, DUS ve Doçent Olmak

 

Yökdil sınavına girerek alınan puanlar doğrultusunda TUS, DUS ve Doçent olma şansına sahip olunmaktadır. Tabi akademik anlamda seviye yükseltmesi için burada önemli olan iyi puan alınmasıdır.

 

LisansÜstü Eğitim Tamamlama

 

Yökdil sınavı sayesinde Lisansüstü bir eğitim tamamlama yapılabilir. Yökdil nedir? diyenler için lisansüstü bir eğitim almak isteyenlerin gireceği sınavdır. Yüksek Lisans, doktora ve doçent olmak için Yökdil sınavına girerek iyi bir puan alması gerekmektedir.

 

Yökdil’de Nasıl Başarılı Olunur?

 

Adaylar Yökdil sınavında iyi bir puan almak istiyor olabilir. Hedeflenen puanı almak için Yökdil’de nasıl başarılı olunur? bilinmesi gerekir. Yökdil sınavında başarılı olunması için adayın başvuracağı bazı çözüm yolları bulunmaktadır. Yökdil nedir, sınavda başarılı olmak için neler yapılmalı? Gibi soruların cevapları için aşağıdaki adımları takip edin

 • İyi Bir Dil Bilgisi ve Kelime Altyapısına Sahip Olmak
 • Eksikler Tamamlanmalı
 • Bol Bol Deneme ve Soru Çözümü Yapılmalı
 • Düzenli Çalışılmalı
 • Okuma ve Çeviri Pratiği Yapılmalı

 

 

İyi bir Dil Bilgisi ve Kelime Altyapısına Sahip Olmak

 

Yökdil’de başarılı olmak için dilbilgisi ve kelime altyapısına sahip olmak önemlidir. Yabancı kelimeleri unutmamak için burada önemli olan sık sık tekrar yapılmasıdır.  Böylelikle dil bilgisi daha fazla pekişir.

 

Eksikler Tamamlanmalı

 

Eksik olan her ne varsa tespit edilmeli ve daha sonrasında da eksiklikler tamamlanmalıdır.

Böylelikle sınava daha iyi şekilde hazırlanma şansına sahip olur ve daha yüksek bir puan alınabilir.

 

Bol Bol Deneme ve Soru  Çözümü Yapılmalı

 

Bol bol deneme ve soru çözümü yapmak sınav anında adayın hızını daha da çok şekilde artırmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenden dolayı vakit buldukça yökdil sınavı için bol bol deneme ve soru çözmeye çalışılmalı.

 

 

Düzenli Çalışılmalı

 

Tekrar yapılmadığında ister istemez çabuk şekilde unutulabilir. Bu nedenle burada önemli olan sınavda  iyi bir puan alınması için düzenden şaşmayarak çalışması da disiplinli şekilde adayın sınav sürecini daha sağlıklı yürütmesini sağlayacaktır.

 

Okuma ve Çeviri Pratiği Yapılmalı

 

Okuma ve çeviri pratiği de mutlaka yapılmalıdır. Böylelikle dilin daha çok pekiştirilmesini ve kolay kolay unutulmamasını sağlamış olacaktır.

 

Yökdil Sınavı Ne Zaman?

 

Yökdil sınavına dair birçok sorular sorulmaktadır. Yökdil nedir, sınav ne zaman yapılacak tarzında pek çok sorular sorulabilir. Yökdil sınavı ne zaman yapılacak kısmına gelindiği zaman 2023 yılının İlkbahar Döneminde yapılacaktır. Sınavın 12 Mart 2023 tarihinde yapılma durumu vardır.

Yökdil sınavı her ne kadar 2023 yılı bahar ayı itibariyle başlayacak olsa da Sonbahar döneminde yeniden yapılacaktır. Çünkü Yökdil sınavının yılda iki defa olmak kaydıyla yapıldığı belirtilebilir. 

Birincisi İlkbahar ayında olurken ikinci sınav  da Sonbaharda yapılır. Eğer ki İlk sınavı kaçıran ya da yeterince iyi bir puan alamayan sınava giren adaylar, Sonbahar ayındaki sınava yeniden başvurma hakkına sahip olduğunu belirtilebilir..

 

Yökdil Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Yökdil sınavına girecek olan adaylar ÖSYM başvuru merkezinden sınav başvurularını kolayca yapabilir.  ÖSYM aday işlemleri sistemi yanı sıra aynı zamanda ÖSYM aday işlemleri mobil üzerinden de başvuru tarihi geldiğinde başvurular yapılabilir.  

Sınav ile ilgili olarak başvurularını yapan adayların daha sonrasında da başvuru ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Yökdil sınav başvuru ücreti 185 TL’dir. Başvuru yapacak adayların dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de başvuru tarihinin gecikmemesi gerekir. Başvuru tarihi gecikirse sınava girme hakkı kaybolur ve geç başvuru kabul edilmez.

 

Yökdil Sınavına Kimler Girebilir?

 

Son derece önemli olan ve çoğu adayların başvurduğu Yökdil nedir, kimler başvurabilir konusu da önem arz etmektedir. Çünkü sınav başvurusu yaparak sınava girebilmek için bazı şartlara uygunluk göstermek gerekir. Yökdil sınavına girebilecek kişileri aşağıda verilmiştir.

 

 • Üniversitede Akademik Yükselmek isteyen ve bunun için dil yeterliliği puanı isteyenler
 • Okutman, Araştırma Görevlisi, Öğretim Görevlisi olmak isteyenler
 • Yüksek Lisans ve Doktora başvurusu yapmak isteyenler
 • Hazırlık sınıfından muaf tutulmak için sınava girmek isteyenler
 • Lisans bölümünde son sınıfta olan ya da son sınıftan önce olanlar
 • Yurt dışında eğitim alarak diploma denkliği almak isteyenler

 

 

 

Yökdil sınavına başvurma hakkına sahip olur. Yukarıdaki bu hususlardan hangisi için olursa olsun sınava girilebilir.

 

Yökdil Sınavı Kaç Dakikadır?

 

Adaylar Yökdil nedir? her şeyi bilmesi gerekir. Onlardan biri de sınavın kaç dakika olacağıdır. Yökdil sınavı kaç dakikadır diyenler için adayların 180 dakika (3 saat) boyunca sınavda ter dökecek olduğunu söylenebilir.

 

 

Yökdil’de Hangi Diller Vardır?

 

İlk kez Yökdil sınavına katılım yapacak olan adaylar doğal olarak hemen her şeyi de sorgulamaya başlamaktadır. Bu sorulardan biri olarak Yökdil’de hangi diller var olduğu denilebilir. Yökdil sınavında yer alan diller aşağıda verilmiştir.

 1. Sosyal Bilimler 
 2. Fen Bilimleri
 3. Sağlık Bilimleri
 4.  Fransızca
 5.  Almanca 
 6. İngilizce 

Adaylar yukarıdaki dillerden bir tanesi ile Yökdil sınavına girebilir. En çok tercih edilen dil ingilizcedir.

 

Yökdil Yabancı Dil Konuları Nelerdir?

 

Yökdil sınavına hazırlanacak olan adayların sorumlu olacağı dil konuları bulunmaktadır. Doğal olarak sınavdan başarılı bir puan alabilmek için hangi dil konularının olduğunu bilmeli ve sınava da ona göre çalışılmalı. Yökdil nedir? Hangi yabancı dil konuları var? oldukça önem arz eden hususlar arasında yer almaktadır. Yökdil sınavında yabancı dil konuları aşağıda verilmiştir.

 

 • İngilizce- Türkçe (6 soru şeklinde sorulur)
 • Tense, Aktif-Pasif, Modal, if clause(4 soru şeklinde sorulur )
 • Kelime, Phrasal Verb (1) (6 Soru olarak sorulur )
 • Prepositions (1 Soru şeklinde sorulur )
 • Noun clause (1), relative clause (1) (2 Soru şeklinde sorulur )
 • Bağlaç ve Clause Yapılar (7 Soru olarak karşınıza çıkar )
 • Close Test (10 Soru  sorulur )

 

Yökdil sınavında her bir dil konusundan ayrı ayrı sorular sorulmaktadır. Buna göre adaylarda girecekleri Yüksek Öğretim Yabancı Dil Sınavında her bir konudan sorumlu olarak doğru şekilde çözmeye çalışmaları gerekmektedir.

 

Yökdil Nedir?
Yökdil Nedir?

YDS ve YÖKDİL Sınav sonuçları için buraya tıklayın

9 Mayıs 2024

0 responses on "Yökdil Nedir?"

Leave a Message

Tasarım © Ajans ZERO | All rights reserved.