• Sepetinizde ürün bulunmuyor.

YDS Kelime Nasıl Çalışılır

YDS Kelime Nasıl Çalışılır?

YDS hazırlanacak olanlar için en önemli konuların başında kelime çalışmak gelmektedir. Çünkü sınav anında karşılarına çıkacak olan kelimelerin ne anlama geldiklerini bilmeleri hız seviyelerini daha iyi şekilde arttırmalarına neden olacaktır. Bu sebepten dolayı YDS için kelime çalışacak olanların dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Birincisi olarak YDS Kelimeleri PDF ‘i ile kendine kaynak oluşturmaktır. 

 

YDS kelime nasıl çalışılır? diye merak eden kişiler için bol bol okuma ve çeviri yapması gerekir. Ne kadar çok okuma ve çeviri yapılırsa kelimeleri ezberlemekten çok kelimeleri anlamak daha da kolay hale gelir. Adayların yaptığı hatalardan biri de kelime ezberlemeye çalışmasıdır. Ezber yapılması bir süre sonra kelimeyi unutulmasına yol açmaya neden olacaktır. Sınav sırasında sürekli olarak kelimeyi hatırlamaya çalışabilirsiniz. İşte bu gibi sorunların yaşanmaması amacıyla bol bol okuma yapılması bir süre sonra kelimelere karşı artık aşina olmasına neden olacaktır.

Bolca okuma ve çevirinin yanı sıra ikinci bir izleyebilecek yol önem arz eden adımlardan biri olarak kelimeleri sürekli olarak tekrar edilmesi olacaktır. Çünkü kelimeleri sürekli olarak tekrar etmeye başlanılırsa daha akılda kalıcı olması sağlanır. Haliyle bu durumda kelimelerin unutulmamasına neden olmaya başlayacaktır.

 

En Etkili 5 YDS Kelime Ezberleme Tekniği

 

YDS iyi bir puan almak istenmekte ise kelime ezberleme nasıl yapılacak olduğunu öğrenmek gerekir. Çünkü işin en can alıcı noktalarından biri de kelime ezberleme olduğunu söylenebilir. YDS kelime nasıl çalışılır? diyenler için en önemli detaylardan biri de kelime ezberleme yoluna başvurmak olacaktır. Kelime ezberleme yaparken de doğal olarak bazı tekniklere başvurulması gerekebilir. Bu teknikler ışığında kelimeleri unutmadan daha da akılda kalıcı hale getirebilir. Nedir bu en etkili 5 YDS kelime ezberleme tekniği diyorsanız işte detaylar..

 

*Tombala

Bu kelime ezberleme tekniğinin nasıl olduğunu merak eden adaylar için minik bir kağıda beş adet olacak şekilde hem yabancı hem de Türkçe kelime anlamları ayrı ayrı yazılır. Daha sonrasında bir torbaya atılarak karıştırılıp çekilmeli. Gelen minik kağıtta ne yazıyorsa onun Türkçe veya İngilizce karşılığı söylenmeli.

 

*Görsel Kelime Çalışması

Kelime ezberleme tekniklerinden biri olarak görsel kelime çalışması olduğu söylenebilir.  Yds kelime nasıl çalışılır? diyen adayların izleyecekleri adımlardan biri de görsel kelime çalışması olduğunu söyleyebilir. 25 kelimeyi bir kağıda yazdıktan sonra bilgisayarın monitör ekranına yapıştırılması gerekir. Sürekli olarak kelimeleri karşınızda göreceğinizden dolayı daha çabuk şekilde ezberleme yapılır.

 

*Grup Olarak Kelimelerin Ezberlemesi

YDS için bir diğer izleyecek adımlardan biri de grup olarak kelimelerin ezberlemesini yapmaktır. Kelimeleri grup olarak ezberlemek daha akılda kalıcı olması açısından son derece önemli olacaktır.

 

*Playback Yapmak

Cep telefonunuza kelimeleri İngilizce ve Türkçe şekilde kaydedip playback yapılabilir. Bu durum bir süre sonra hafızada daha kolay şekilde kazınmasını sağlarken doğal olarak unutulmasını da engelleyecek. Çünkü sürekli olarak telefonunuzdan açıp dinleyerek kelimelerin daha çok akılda kalıcı hale gelmesini sağlanabilir.

 

*Flascard Çalışması Yapmak

Kartona bir kelime  yazılmalı. Daha sonrasında bu kelime ile ilgili cümle kurulmalıdır. Burada önemli olan kelimeyi cümle yapısına dönüştürmeyi sağlamaktır. Sınava hazırlanacak olan adaylar ilk etapta cümle haline çevirme konusunda sıkıntı yaşayabilir. Fakat daha sonrasında  kelimeleri daha iyi şekilde analiz ederek cümle kurmaya başlar. Bu durum daha sonrasında sınavda daha iyi şekilde pratik yapmasına neden olur.

 

Yds kelime nasıl çalışılır? sorgulayanlar için izleyecekleri adımlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tür yollara başvurarak daha pratik şekilde artık kelimeleri ezberleme şansına sahip olunabilir.

 

YDS Kelime Ezberlemek İçin 7 Harika Uygulama

 

YDS çalışacak olanlar için kelime çalışmaya yardımcı olacak uygulamalardan da destek alınabilir. Bu sayede sınavda daha pratik bir şekilde soruları çözme şansına sahip olur. YDS kelime nasıl çalışılır? diyenler bu uygulamaları kullanarak kendilerini daha da iyi şekilde geliştirme şansına sahip olabilir. Bunlar nelerdir diye bakıldığı zaman şu şekildedir:

 

*Cramberry:  Sade kelime öğrenme programıdır.  YDS sınavına kolayca hazırlanmanız için destek alacağınız bir uygulama olmayı başarıyor.

*StudyBlue: Kelime kartları oluşturabilme ve tekrar yapma yeteneğini güçlendirme amacıyla destek alınabilecek bir uygulama olmayı başarmaktadır.

*Qizlet: YDS kelime nasıl çalışılır? diye cevap arayan öğrencilerin başvurduğu yollardan biridir. Pratik bir şekilde kelimeleri öğrenme ve aynı zamanda da pekiştirme yapmak için ideal bir uygulama olduğunu söylenebilir.

 

*Anki: İyi bir kelime hazırlama uygulaması arıyorum diyenlerin başvuracakları yollardan biri de anki olduğunu söylemek mümkün.  Hazırlanmış kelime kartları yer alırken isterse kullanıcı kartları kendide hazırlayabilir.

 

*Vocagarden: Kelime öğretme tekniği son derece yüksek olduğundan dolayı profesyonel kelime ezberleme programı olarak bilinir.

 

*Cueflash: Destek alabileceğiniz bir dil kelime geliştirme programı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

*Memrise: En favori olarak ifade edebileceğimiz kelime uygulamalarından biri olarak bilinir.

 

 

YDS İçin Günde Kaç Kelime Ezberlemeli?

 

Günlük kelime çalışma 2 saatten fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Aynı zaman Yds kelime nasıl çalışılır? diyenlere günde 30 kelimeden fazla çalışmaması önemlidir.

 

YDS’den 80 Almak İçin Kaç Kelime Bilmek Gerekli?

 

YDS’den 80 almak için 4000-5000 kelime bilinmesi gerekir. Bu nedenle sürekli olarak kelime tekrarı yaparak kelimeleri unutmadan hatırlanma açısından önemli olacaktır.

 

YDS’den 90 Almak İçin Kaç Kelime Bilmek Gerekli?

 

Aday YDS’den 90 almak istiyorsa o zaman kaç kelime bilinmesi gerektiğini merak edebilir. Kelime bilginiz 6000 civarlarında olması önemlidir.

 

YDS kelime nasıl çalışılır? diyenler için izlemesi gereken basit yöntemleri anlattık. Bu sayede adayların kafasına takılan ve cevap aramak istediğiniz her şeye yer verdik. Adayların YDSde yüksek net yapmak için artık neler yapmalı, hangi yolları izlemeli, kaç net yapmalı bilecekler. 

Tasarım © Ajans ZERO | All rights reserved.